AB’de ilk kez yenilenebilir kaynaklar fosil yakıtlardan daha fazla enerji üretti

Avrupa Birliği’nde mayıs ayı boyunca rüzgar ve güneşten üretilen enerji, bütün fosil yakıtlardan elde edilen enerji miktarını geçti.

Avrupa Birliği’nde ilk kez tam bir ay boyunca yenilenebilir enerjiler diğer kaynaklara göre daha fazla enerji üretti.

Enerji alanında çalışan düşünce kuruluşu Ember’e göre AB’de mayıs ayında üretilen elektriğin üçte biri rüzgar ve güneş enerjisinden elde edildi. Fosil yakıtların ürettiği enerji ise yüzde 27 seviyesinde kaldı.

Bu oranın kaydedilen en düşük seviye olduğunu belirten Ember, AB’de fosil yakıtlardan enerji üretiminin “büyük düşüş” yolunda olduğunu bildirdi.

“Temiz enerji rekor üstüne rekor kırıyor” diyen Ember Avrupa yöneticisi Sarah Brown, AB’de elektrik dönüşümünü “hiperaktif” olarak tanımladı.

AB’de fosil yakıtlardan elde edilen enerji düşüşte
Ember, AB’de fosil yakıtlardan üretilen enerji düşüşün 2022’nin sonlarından ilk aylarına kadar süren bir eğilim olduğunu belirtti.

Bazı AB ülkelerinin yoğun şekilde kömür kullanmasına rağmen, mayıs ayında kömür enerjisi toplam elektriğin yalnızca yüzde 10’unu üretti.

Bu durum, Almanya’nın son nükleer tesisini nisan ayında kapatmasına rağmen gerçekleşti ve ülkede kömürle enerji üretimi 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Avrupa’nın en büyük kömür enerjisi üreticisi Polonya’da da kömürün toplam enerji üretimindeki oranı rekor düşüşle yüzde 62’ye geriledi.

Doğal gazdan elde edilen enerji de 2018’den bu yana en düşük seviyesine indi.