Turistler Fransaya Akın Etti

Fransa Turizm Sektörü 2023 Başarısı

Fransa turizmi, 2023 yılının ilk dört ayında, rekor bir yıl olan 2019 ile karşılaştırıldığında %21’lik bir artış gösterdi.

Turist Gelirlerinde Artış

Fransa’nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Ticaret, Zanaat ve Turizmden Sorumlu Bakan Temsilcisi Olivia Grégoire, uluslararası turist gelirlerinin 2023 yılının ilk dört ayında 2019’a kıyasla %21 arttığını açıkladı.

Turist Harcamalarında Yükseliş

Amerikalılar (%75 artış), İngilizler (%50 artış) ve Belçikalılar (%40 artış) gibi turistlerin harcamaları bu dönemde önemli ölçüde arttı. En çok harcamayı yapanların başında ise Belçikalılar, İngilizler, İsviçreliler ve Almanlar geliyor.

Otel Doluluk Oranları

Otelcilik sektöründe, yılın ilk beş ayında doluluk oranı %70’e ulaştı. Bu oran, 2022’ye kıyasla %7,5’lik bir artışı temsil ediyor.

Turist Geceleme Sayıları

Grégoire, “Bu göstergeler, işletmeler, çalışanlar ve devlet için iyi haber olarak kabul edilmeli” dedi. Yabancı turistlerin dahil olduğu 91 milyon turistin konaklama yaptığı belirtildi, bu rakam 2022’ye kıyasla %5’lik bir artışı ifade ediyor. Yabancı turistlerin geceleme sayısı ise 31 milyon, bu da %18’lik bir artışa denk geliyor.

Kaynak: Turizmdatabank