Türkler için Amerikan rüyası kabusa dönüştü

Meksika sınırını aşarak ABD’ye geçen sığınmacıların sayısı artıyor. Son 18 ayda, Meksika sınırını geçtikten sonra ABD’ye iltica talebiyle gelen Türk sığınmacı sayısı 33 bin kişiye yükseldi. Sığınmacılar arasında doktor, hukukçu, mühendis gibi farklı mesleklerden Türk vatandaşları da bulunuyor. Sınır devriyeleri tarafından yakalanan sığınmacılar, hapishanelere gönderiliyor ve yasal süreçlerin ardından serbest bırakılıyor veya ülkelerine geri gönderiliyor.

Bazı sığınmacılar Arizona ve Texas’tan New York’a otobüslerle gönderiliyor. New York Belediyesi, gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılayarak sığınmacılara destek oluyor. Ancak sayıları yüz binleri aşan sığınmacılar, zorlu koşullarda evsiz barınaklarda yaşam mücadelesi veriyor. Zorlu şartlar nedeniyle birçok sığınmacı travma yaşıyor. Sığınmacılar arasında bunalıma girip intihar edenler var. Haziran’ın ilk haftası barınakta yaşayan iki sığınmacı aşırı dozda aldıkları uyuşturucunun etkisiyle yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz hafta, New York’ta yaşayan bir Türk sığınmacı olan Abdülhekim Eşiyok aşırı alkollü bir sürücünün aracının altında kalarak hayatını kaybetti. Eşiyok’un cenazesini Türkiye’ye göndermek için bir yardım kampanyası başlatıldı ve gereken miktarın üzerinde bir bağış toplandı.

İmam Ahmet Dönmez, Meksika sınırını geçen binlerce Türk sığınmacının New York’ta belediyenin sağladığı barınaklarda zor şartlar altında yaşamak zorunda kaldığını belirtiyor. Dönmez, Türklerin kaçak yollarla ABD’ye gelmesini doğru bulmadığını ve bu konuda riskler olduğunu vurguluyor. Türk sığınmacılara, yasal yollarla gelmelerini ve kanunlara uymalarını öneriyor.

Kaynak: VOA Türkçe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *