DİSK, TUİK önünde eylemdeydi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün Ankara’da Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önünde eylemdeydi. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜİK’in enflasyon verilerini eleştirerek, açıklanan rakamların gerçek enflasyonun çok altında olduğunu ve insanların yaşadığı enflasyonla arasındaki makasın giderek açıldığını ifade etti. Ayrıca, TÜİK’in en önemli ücret belirleyicisi haline geldiğini ve çalışanların ücret artışlarının gerçek enflasyonun altında kalmasına yol açarak insanları yoksullaştırdığını söyledi.

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ise TÜİK’in güvenilirlik konusunda içeride ve dışarıda en güvenilmez kurumlardan biri haline geldiğini belirtti. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin yanıltıcı olduğunu ve işçilerin, emekçilerin, küçük esnafın ve köylülerin paralarının değerinin azaldığını ifade etti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının işçi ve emekçilerin ücretlerini belirlediğini vurguladı. TÜİK’in açıkladığı enflasyonun gerçek yaşanan enflasyonun altında olduğunu ve bu durumun milyonları yoksullaştırdığını belirten Çerkezoğlu, ayrıca TÜİK’in enflasyon sepetiyle ilgili bilgi taleplerinin reddedildiğini ve bu konuda dava açtıklarını söyledi. TÜİK’in hangi malı ne kadar fiyatla hesapladığını bilmediklerini ve TÜİK’in verileri karartmaya devam ettiğini ifade ederek, TÜİK’in nereden alışveriş yaptığını sordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *