8 yaşındaki çocuk gözaltında öldü

Honduraslı göçmen anne, Amerikan Sınır Devriyesi’nin gözaltı merkezinde hayatını kaybeden 8 yaşındaki çocuğunu hastaneye götürme talebinin defalarca reddedildiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Sınır Devriyesi gözetiminde hayatını kaybeden 8 yaşındaki kız çocuğunun annesi, yetkilileri nefes almakta ve yürümekte zorlanan kızını hastaneye kaldırmamakla suçladı.

Ölen çocuğun annesi Mabel Alvarez Benedicks, kronik kalp problemleri ve orak hücreli anemi geçmişi olan kızı için yardım talebinin Sınır Devriyesi yetkilileri tarafından görmezden gelindiğini iddia etti. 

Benedicks AP’ye yaptığı açıklamada, “Kızımı onlar öldürdü çünkü bir buçuk gün boyunca nefes alamadı. Ağladı, hayatta kalmak için yalvardı ama onu görmezden geldiler. Onun için hiçbir şey yapmadılar.” ifadelerini kullandı.

Annesi, 8 yaşındaki kızının Sınır Devriyesi tarafından gözaltında tutulmalarının dokuzuncu gününde, çarşamba günü yaşamını yitirdiğini söylüyor. Yasalara göre, bir kişi 72 saatten uzun süre Sınır Devriyesi tarafından gözaltında tutulamıyor ancak kurumun özellikle yoğun zamanlarda bu kuralı ihlal ettiği bildiriliyor.

Bu, yasa dışı sınır geçişlerindeki yoğunluğun gözetim tesislerini ciddi şekilde zorlamasının ardından iki hafta içinde gerçekleşen ikinci çocuk ölümü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *