Bakan yardımcısı Sayan: Twitter’ın bant genişliği daraltılacak

Twitter’a reklam yasağı kararının ardından açıklama yapan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter’ın bant genişliği daraltılacak” dedi.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Threads’ten açıklama yaparak Twitter’a reklam yasağı kararının ardından “Üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter’ın bant genişliği daraltılacak” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Twitter’a, Türkiye’deki vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesini yasakladı.

2020’DE DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Konu ile ilgili Threads hesabı üzerinden açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5651 sayılı Kanun’a eklenen ek madde 4 ile Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılara, Türkiye’de temsilci belirleme yükümlülüğü getirildiğini hatırlattı.

Sayan, “Ayrıca aralarında Twitter’ın da bulunduğu Türkiye’den günlük erişimi 10 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar ayrıştırılarak bunların temsilcisinin idari, teknik, mali ve hukuki yönden tam yetkili ve sorumlu tutulmaları konusunda düzenleme yapıldı” ifadelerini kullandı.

“TWITTER’A YENİ REKLAM VERİLEMEYECEK”

Sayan, şunları söyledi: “Yasak uyarınca Twitter’a yeni reklam verilemeyecek, bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak. Hakkında reklam yasağı uygulananlara verilen reklamların giderleri Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gider kabul edilmeyen ödemeler ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyen indirimler arasında sayılacak. Üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter’ın bant genişliğinin daraltılması gündeme gelecek.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *