Buğday fiyatlarında “ZAM” yolda

Rusya’nın yük gemilerini hedef görmesi buğday fiyatlarını yükseltti.
Rusya’nın Ukrayna limanlarına giden gemilere potansiyel askeri hedef olarak göreceğini açıklaması sonrası buğday fiyatları küresel piyasalarda hızla yükselmeye başladı. 

Perşembe gününden itibaren Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin “Kiev rejiminin” yanında yer almış olarak görüleceği uyarısında da bulunan Kremlin yönetimi, geçen pazartesi Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini duyurmuştu. 

Pazartesinden beri Ukrayna’nın Odessa ve diğer liman şehirlerindeki tahıl tesislerini bombalayan Rusya’nın açıklamasının ardından, Avrupa borsalarında buğday fiyatları çarşamba günü bir önceki güne göre yüzde 8,2, mısır fiyatları ise yüzde 5,4 arttı.

ABD buğday vadeli işlemleri de yüzde 8,5’lik artışla Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgalinden bu yana en yüksek günlük artışını gerçekleştirdi.

Artışlar fiyatlara ne zaman yansır?

Uzmanlar piyasa fiyatlarının yükselmesinin doğrudan tüketiciye yansıtılmayacağını belirtiyor. Arzdaki kesintinin zamana yayılması ise fiyatların yükselmeye başlamasındaki en büyük etken olarak kabul ediliyor. Bu sebeple de Rusya ile vakit kaybetmeden bir anlaşmaya varılması şart görülüyor. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başladığı sıralarda tahıl maliyetlerinde yaşanan keskin artış, et fiyatlarında da yükselişe neden olmuştu. 

Daha önce Devlet Başkanı Vladimir Putin, taleplerinin karşılanması halinde uluslararası tahıl anlaşmasına derhal geri döneceğini söyledi. Bu talepler arasında Rus tahıl ve gübre satışları üzerindeki yaptırımların kaldırılması ve Rusya’nın tarım bankasının küresel bir ödeme sistemine yeniden bağlanması yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *