Erdoğan, Arap Körfezi dönüşü Suriyeliler, NATO ve AB üyeliği hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO’un en güçlü ikinci ordusuna sahip, NATO’nun adeta lokomotifi Türkiye’nin, Avrupa Birliği üyeliği de Birliğe canlılık ve güç katacaktır.” dedi.

Tayyip Erdoğan, Ankara’nın İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylamasının Stockholm’ün terörle mücadelede işbirliği yapmasına bağlı olduğunu söyledi.

Körfez ülkelerini kapsayan gezisinden dönüşünde, uçakta değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili düzenleme Meclis’e sevk edildiğinde, süreç TBMM çalışma takvimine göre şekil alacak.” dedi. 

Sürecin İsveç’in taahhütlerine bağlı olacağının altını çizen Erdoğan, “Görüşmelerimizde, İsveç tarafının verdiği sözlerin, garantilerin takipçisi olacağız. İsveç’in atacağı adımlara göre de biz harekete geçeriz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin NATO’nun ikinci en güçlü ordusuna sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“NATO’un en güçlü ikinci ordusuna sahip, NATO’nun adeta lokomotifi Türkiye’nin, Avrupa Birliği üyeliği de Birliğe canlılık ve güç katacaktır. İsveç’in, ülkemizin üzerinde hassasiyetle durduğu, terör örgütleriyle mücadele ve teröristlerin iadeleri konusunda somut adım atması, kendi lehine olacaktır. Verilen sözlerin, garantilerin yerine getirilmesini bekliyoruz.” 

“Dönüş yapan sığınmacı rakamında 1 milyonu yakalamış olabiliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli sığınmacılarla ilgili Suriye’nin kuzeyinde briket evlerin yapım çalışmasının devam ettiğini aktardı. 

“Şu an 100-150 bin briket ev rakamına ulaştık” diyen Erdoğan, bunları yaptıkça da Suriyeli sığınmacıların geri dönmeye başladıklarını bildirdi. 

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu an itibarıyla dönüş yapan sığınmacı rakamında 1 milyonu yakalamış olabiliriz. Bundan sonraki süreçte bu daha da artacaktır. Özellikle de Katar, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede hazırlanan projeyi destekliyor. Bu proje ilerledikçe sığınmacılardan oraya dönüşlerin daha da artacağına inanıyorum. Zaten sığınmacıların gönüllü olarak dönme arzusu çok açık, net ortada. Onlar da topraklarına dönmenin hasreti içerisinde.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *